top of page
Zdjęcie autoraWspaniałe Czytanie

2 książki naukowe, które musisz przeczytać.

Zaktualizowano: 30 sie 2019

Cześć moi mili. Mam dla was dzisiaj 2 książki naukowe, które musicie przeczytać!


Wraz z moim chłopakiem, który kocha książki naukowe (takie zboczenie zawodowe), przygotowaliśmy dla Was - naszym zdaniem - najbardziej godne uwagi.


1. ''Eksperyment'' autorstwa Luke'a Dittrich'a.

Opis: „Człowiek nie jest z pewnością gorszy jako zwierzę doświadczalne, tylko dlatego że umie mówić” /Paul Bucy, amerykański neurochirurg/

Historia tego, jak nauka korzystała z nieetycznych narzędzi, jest długa. Zbrodnia często służyła rozwojowi medycyny, a medycyna czasem pomagała w zbrodni. Przejmująca książka Luke’a Dittricha podejmuje aktualny temat granic, których nauka nie powinna przekraczać, ale nieustannie robi to w imię postępu.

Henry każdego dnia zaczynał życie od nowa. Miał tylko dwadzieścia siedem lat, kiedy odebrano mu pamięć. Poddano go eksperymentalnej terapii, mającej wyleczyć epilepsję. Lekarze wycięli mu część mózgu, w wyniku czego utracił możliwość zapamiętywania i tym samym tożsamość. Przez następne kilkadziesiąt lat był tylko bezwolnym przedmiotem badań. Nawet po śmierci nie zaznał spokoju: sekcja jego mózgu była w 2006 roku transmitowana w sieci, gdzie obejrzało ją ponad 3 miliony widzów. Henry przeszedł do historii jedynie jako „Pacjent H.M.”, nie jako człowiek, a to jemu zawdzięczamy podstawy współczesnej wiedzy o mózgu. Książka Luke’a Dittricha opowiada jego historię i przywraca mu człowieczeństwo.




Zdanie mojego chłopaka (ja jeszcze nie czytałam, więc nie mam zdania, ale wydaje się dość ciekawa):

''Książka sama w sobie jest genialna, szczególnie jak ktoś interesuje się neurobiologią'' ~ Slayyu.


Myślę, że niedługo sama zabiorę się za czytanie, Slayyu w pewnym momencie zaraził mnie do jego małego zboczenia zawodowego. Recenzja niedługo trafi na stronę bloga oraz #bookstagrama.


2.''Krótka historia czasu'' Stephen'a Hawking’a.

Opis: „Krótka historia czasu” to już klasyczna pozycja literatury popularnonaukowej. Przedstawione w niej idee prezentują najnowsze odkrycia w dziedzinie badania wszechświata. Autor wykracza poza teorię względności, mechanikę kwantową i wielki wybuch, aby sięgnąć do „tańca geometrii”, który doprowadził do powstania wszechświata, krainy zjawiskowych zdarzeń fizyki cząstek elementarnych, w której materia zderza się z antymaterią. Ta fascynująca książka umożliwia poznanie ogromu przestrzeni międzygalaktycznej.



Nie jestem u siebie w domu, więc uboga sceneria zdjęcia jest spowodowana brakiem rekwizytów, ale trzeba sobie radzić.


Opinia moja i mojego chłopaka:

Naszym skromnym zdaniem, książka bardzo prosto napisana, więc nawet student o przeciwnym kierunku niż fizyka zrozumie o co chodzi w wielkim wybuchu. Zadziwia nas, jak autor potrafił w sposób prostolinijny opisuje tak skomplikowane zjawiska. Książka to obowiązkowa pozycja, każdego kto interesuje się kosmologią oraz fizyką, wzbudza ona emocje oraz wyobraźnie, przez co możesz w swój własny sposób zinterpretować kosmos i rzeczy tam się dziejące.


To by było na tyle jeśli chodzi o nasze propozycje książek naukowych.


Niedługo wleci też post z moimi ulubionymi cytatami z książek!


Pozdrawiam,

Wspaniałe Czytanie.



58 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page